Cindy oldala
All about animals.^^

MENÜ

Sokan nem szeretik a farkasokat, mert azt hiszik, hogy rossz állatok.

Most az elején tisztázzunk egy dolgot: A igazi farkasokat ne hasonlítsuk a

"Piroska és a farkas" meséhez. =D

Már rájöhettél, hogy szeretem, és imádom a farkasokat, bárki bármit is állít róluk.

 

 

Miért különleges állat a farkas?

Egykor a farkas volt a legelterjetebb emlősállat a világon. Egyedül a trópusokon nem fordult elő soha. Abban in különbözik a többi ragadozótól, hogy sokféle tápláléka: a bogyóztól kezdve, a gyümölcsökön, szöcskéken, egereken és a döghúson át, a gímszrvas, a jávorszarvas, vagy a bölényig mindent megeszik. Ezért egyetlen egy más emlősállat egyedei sem térnek el méretben, színezetben és viselkedésben annyira, mint a farkasok. A farkasfalkák élete sokban hasonlít az emberi családok életéhez, ezért volt a farkas az első állat, amit az ember kb. 15.000 évvel ezelőtt megszelídített. A farkasból fejlődött ki a kutya, az ember legszorosabb háziállata. A jéfkorszak után a "házifarkas" minden kontinensre követte az embert. Házi állatként ezután a kutya mégtöbb méretben és formában szaporodott, mint a farkas. Az ember tenyésztési fortélyokkal tovább fokozta ezt a tarkaságot.

Törzsfa

A kutyaféle ragadozók törzsfája. Mindegyik kutya a farkastól származik.

 

Milyen alfajai vannak a farkasnak?

Mivel a farkas a legkölümbözőbb helyeken fordul elő,

sok alfaja alakult ki. Kanada északi részén él a sarki

farkas. Szőrehófehér, lába hosszú.

Sarki farkas

 

 

Amerika északnyugati részén él a nagy részben fehér,

részben fekete, vagy szürke északi sarkköri farkas.

Észak-Amerika tűlevekű erdeiben él a timberfarkas.

Timberfarkas

 

 

Az Egyesült Államok déli és Mexikó északi

részén élt egykor a vörös farkas, ami a farkasnak

egy szokatlanul kicsi, vöröses színű alfaja, de

napjainkra gyakorlatilag kihalt.

Vörös farkas

 

 

Az ázsiai tundrafarkas elterjedési területe

Észak-Oroszországtól Szibérián keresztül a

Csendes-óceán partvidékéig tart.

Tundrafarkas

 

 

 

Belső-Ázsia sztyeppéin él a vöröses szürke

sztyeppei farkas.

Arábia sivatagjaiban él a legkisebb farkas alfaja,

a 20 kg-nál is könnyebb arábiai farkas. Rövid szőre,

és nagy füle van.

 

Végül az indiai farkas India és a környező

területek farkasa. Nagyon kicsi, és vöröses színű.

 

 

A farkasok kihalása Európában

Elsőként Angliában halt ki a farkas Kr.e. 1500 körül, majd 100 évvel később Skóciában és Írországban is. Nem voltak már nagy erdőségek, ahol elrejtőzhettek volna. Hamarosan kihalt Belgiumban, Hollandiában és az Észak-Német síkságokon is, mert itt is kivágták az erdőket és lecsapolták a mocsarakat. A melegebb Rajna-mentén, ahol néha telente is kihajtották a házi állatokat a legelőre, csak 50 évvel később halt ki. Magyarország jelenlegi területéről szintén a 19-dik század végén tűnt el a farkas.

 

 

A gyors állat

Vándorlásaik során a farkasok többnyire ügetnek. Óránként 8 km-t is megtesznek, 6-7 órát vannak úton. Idejük többi részét evéssel, játékkal vagy alvással töltik. Csak akkor csorsabbak ennél, ha vadásznak, vagy ha rájuk vadászik valaki. Legnagyobb sebességük 50-60 km/óra, de erre csak rövid távon képesek.

 

Fut a farkas

 

 

A farkas "nyelve"

a farkasok nyelve

Testbeszéde minden magasabb rendű állatnak van, de ez a farkasok esetében különösen fejlett. Morgó, és vinnyogó hangokat is képesek kiadni, de a legfontosabb információkat a testtartásuk közvetíti. Különösen erősen képes mozgatni a fülét (a kutyáknál ez már némileg vissza fejlődött) és rendkívül kifejező a farok mozgása. Ha megértjük a farkas és a kutya testbeszédét, sok érdekességet tudhatunk meg testbeszédükről.

 

 

A rangsor

A farkasfalkán belűl két rangsor létezik: egy a hímek, és egy a nőstények között. Mindig az alfa-hím és az alfa-nőstény áll az élen. Többynire ők a legidősebb állatok is. A nőstény falka vezér  nem tűr el maga mellet más ivarérett nőstényt, ezért többnyire csak fiatal nőstények tartoznak alá. A hímek sokkal jobban összeférnek egymással. Így előfordul, hogy az alfa-hím további ivarérett hímek állnak, akik részt vesznek a közös vadászatokon és a kölykök nevelésében. A kifejlett állatokat az egy-két éves, még nem ivarérett állatok követik. Gyakran közöttük is hasonló rangsor uralkodik, mint a falkán belűl. A rangsor legallján szerepelnek a kölykök.

rangsor

Halálokok

A farkas várható élet tartalma 7 év.  A farkasoknak csaknem a fele azonban nem jut el eddig az életkorig. A legtöbb kölyök alultápláltságtól, vagy annak következményeitől pusztul el. Ha mégis elérik azt az életkort kb. 1 évesen, amikor már tudnak gondoskodni önmagukról, javulnak túlélési esélyeik.

 

 

 

Ennyi lenne a "szerintem" egy kicsit hosszú farkasos dolgokból, de remélem többet sikerült megtudnod e csodálatos állatról! =D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asztali nézet